Jesteśmy pierwszą szóstką uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Działdowie, którzy podjęli się zrealizowania projektu w olimpiadzie „Zwolnieni z teorii”. W tym roku prowadzimy już drugą edycję naszego projektu o nazwie ECO ERA.

O problemach związanych z ekologią możemy słyszeć na co dzień z różnych źródeł – telewizji, Internetu czy radia. Naszym celem jest pokazanie jak żyć ekologicznie i uświadomienie młodszej części społeczeństwa o tym jak mało wiedzą o ekologii. W projekcie chcemy w dużej mierze poprzez zabawę edukować uczniów szkół i przedszkoli w temacie ekologii i jej ochrony. Jak sama nazwa projektu mówi to od nas i coraz to młodszych pokoleń będzie zależał los planety, ale żeby to ułatwić chcemy również edukować rodziców, poprzez ciekawe treści w Internecie. Domowe i ekologiczne sposoby na dbanie między innymi o dom mają pokazać i uświadomić innych o tym, że bycie eco nie musi być trudne. Chcemy w projekcie poruszyć temat m.in. smogu, wody, segregacja śmieci, fast fashion czy wykorzystanie wielorazowych produktów, bądź ekologicznych zamienników. Wierzymy, że te niewielkie działania podjęte przez dużą grupę osób przyniosą temu realne efekty.

I EDYCJA 

Pierwsza edycja ECO ERY była dla nas zdecydowanie lekcją oraz miejscem prób i błędów. Jednak od samego początku mieliśmy postawione cele i do nich dążyliśmy. Przeprowadziliśmy warsztaty dla maluchów z przedszkola oraz najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Razem z dzieciakami rozmawialiśmy na temat segregacji śmieci i recyklingu, a w ramach zabawy tworzyliśmy razem z nimi doniczki z plastikowych butelek, w których wspólnie zasialiśmy rzeżuchę oraz stworzyliśmy morskie stworzenia ucząc o redukcji plastiku. Ostatecznie w naszych warsztatach wzięło udział ponad 200 uczniów! Poza edukowaniem najmłodszych przez miesiąc prowadziliśmy na naszym Facebooku ekologicznym kalendarz z nawykami, które można łatwo wprowadzić w codzienne życie. Pierwszą edycję zakończyliśmy tytułem finalistów olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Pojechaliśmy na Wielki Finał, który odbył się w Warszawie. Bo miesiącach ciężkiej pracy pojechaliśmy świętować i oficjalnie zakończyć pewien etap naszego projektu, ale już wiedzieliśmy, że to dopiero początek naszej przygody.


II EDYCJA 

Nasze plany powoli zaczynają przekształcać się w działania. W grudniu dla naszych odbiorców stworzyliśmy mikołajkowe rozdanie z firmą Ziaja. Następnie od stycznia dokonywaliśmy wszelkich starań wraz z Galerią Warmińską w Olsztynie oraz Aura Centrum Olsztyna, aby zrealizować warsztaty ekologiczne dla odwiedzających obydwu galerii. Już 3 oraz 4 lutego 2023 r. wystartowały warsztaty „Zrób swój szklany bidon”, które odniosły ogromny sukces. Łącznie w naszych warsztatach wzięło udział prawie pół tysiąca beneficjentów, a każdy z nich wrócić do domu z własnym ekologicznym bidonem. Akcja miała na celu promować ekologiczne rozwiązanie, czyli praktykowanie szklanych wielorazowych bidonów, zamiast kupowania napojów w zazwyczaj wykorzystywanych jednorazowo plastikowych butelkach. Na naszych warsztatach pojawiła się nawet telewizja TVP3 Olsztyn, patronem medialnym została Eska, a cala akcja miała szanse się odbić dzięki sponsorom: Dekorglass, Profil, Galeria Warmińska, Aura Centrum Olsztyna, LogoDrug. Po intensywnym weekendu, zaczęliśmy kolejny intensywny tydzień. Odwiedziliśmy dwie grupy 6 latków w Przedszkolu nr 4 w Działdowie, a następnie  do czterech grup: dwie grupy 5 latków oraz dwie grupy 6 latków w Przedszkolu nr 3 w Działdowie. Z przedszkolakami realizowaliśmy warsztaty „Wyprawa na eko zakupy„. Dzieciaki nauczyły się jak odróżnić ekologiczny produkt. Na koniec mają możliwość udekorowania swojej własnej bawełnianej torby, aby zredukować ilość plastiku w naszym życiu do minimum. Kolejne spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 oraz Szkoły Podstawowej nr 3  w Działdowie już niebawem.

Skip to content